Pravilno čiščenje okenskih stekel

13.12.2017

Steklo, ki je del fasade, je izpostavljeno tako naravni kot tudi z gradnjo pogojeni umazaniji. Steklo sicer prenese marsikaj, vsega pa žal ne, zato ga je potrebno v času njegove življenjske dobe in uporabe redno čistiti, da preprečimo močnejše kemijsko in fizikalno nalaganje umazanije.

Čiščenje stekla med gradbenimi deli

Med potekom gradbenih del moramo že v osnovi preprečiti, da bi vgrajeno steklo prišlo v stik s kakršnokoli agresivno umazanijo. Če se to zgodi, pa jo je nujno čimprej po nastanku, najbolje takoj, odstraniti z neagresivnim sredstvom.

Posebej nevarna je umazanija betona, cementa, ometov in malte, saj so vsi našteti materiali močno alkalni in lahko povzročijo razjedanje stekla. Če jih z veliko količino vode takoj ne odstranimo, se lahko zgodi, da bo steklo izgubilo svoj sijaj in prozornost.

Prašne in drobnozrnate delce, ki se v obliki umazanije pojavljajo na steklu, moramo s stekla odstraniti previdno, pri tem pa nikakor ne smemo uporabiti suhega postopka. Nujno torej je, da pri čiščenju uporabimo vodo.

Opozorimo, da se nastanek umazanije na steklu med gradbeno fazo lahko zmanjša do najmanjše možne mere, če se dela pravilno načrtujejo in so pri tem upoštevani tudi vsi zaščitni ukrepi – na primer namestitev zaščitne folije na okna oziroma steklene površine.

Čiščenje stekla »med uporabo«

Tudi pri steklu velja, da je redno vzdrževanje pogoj za ohranitev njegovih lastnosti skozi vso življenjsko dobo uporabe oken.

Za čiščenje stekla veljajo naslednja splošna navodila (velja za vse vrste stekel):

  • uporabljajte velike količine čiste vode; 
  • stekleno površino čistite z mehkimi in čistimi gobami, krpami iz usnja ali umetnega materiala ali otiralniki vode;
  • vodi lahko dodate nevtralna čistilna sredstva ali pa običajna čistilna sredstva za steklo;
  • za odstranjevanje maščob ali ostankov tesnil uporabite topila, kot sta špirit ali izopropanol;
  • izogibajte se uporabi kemičnih čistil, kot so alkalni lugi, kisline in elementom, ki so povezani s fluorom;
  • pri čiščenju ne uporabljajte koničastih ali ostrih kovinskih orodij (noži, britvice), zaradi uporabe katerih bi lahko na steklenih površinah nastale praske;
  • pri oplemenitenih steklih in steklih s funkcionalnim nanosom upoštevajte navodila proizvajalca, saj so to stekla, ki zaradi svoje obdelave zahtevajo posebno skrb in previdnost med čiščenjem. 


Vir: www.reflex.si 

Previdno pri čiščenju stekla na oknih. Lotite se ga samo z mehkimi krpami in neagresivnimi čistilnimi sredstvi.
Previdno pri čiščenju stekla na oknih. Lotite se ga samo z mehkimi krpami in neagresivnimi čistilnimi sredstvi.
Gradnja hiše - postopek od parcele do vselitve.

Gradnja hiše je izjemno zahtevna naloga, ki zahteva veliko predanosti, znanja, načrtovanja in dokumentacije.

S pomočjo izkušenih arhitektov vas natančno peljemo skozi ves postopek od izbire in nakupa parcele preko gradnje vse do vselitve.

Preverite TUKAJ!

PREJŠNJI ČLANEK

Okna in sobne rastline

Svetloba je za rastlino tako ključnega pomena, kot je za nas ljudi zrak, ki ga dihamo. Rastline namreč s pomočjo sončne energije in hranil proizvajajo zase potrebne snovi. D...
Več
NASLEDNJI ČLANEK

Bodo stara lesena okna kmalu popolnoma reciklirana?

Stari les, kot ga na primer dobimo z demontažo lesenih oken, se zaenkrat najpogosteje uporablja za toplotno energijo ali pa se ga z...
Več
PREBERITE TUDI

Spoznajte varnostne stopnje za okna. In ustrezno zaščitite svoj dom.

Statistični podatki policije so nedvoumni: večina vlomov se ne zgodi ponoči, ampak sredi belega dne, med 12. in 17. uro. Ko stano...
Več